צוות חינוכי

 
 

 הרב הרצל הפטר, ראש בית מדרש                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

בוגר ישיבה אוניברסיטה שם  למד אצל הרב יוסף דוב סולוביצ’יק זצ”ל. הוא הוסמך לרבנות בישיבת הר עציון על ידי הרב אהרון ליכטנשטיין זצ”ל. הרב הפטר לימד בתוכנית הסמיכה של ישיבת המבתר, בכולל גרוס של ישיבה אוניברסיטה וכיהן כראש תוכנית מתמידות ברוריה במדרשת לינדנבאום. בשנים האחרונות היה עמית מחקר במכון שלום הרטמן בירושלים. הוא פרסם מאמרים רבים הקשורים למפגש בין מודרניות למחשבה חסידית.

ד”ר סיון הר-שפי

בעלת תואר שלישי מטעם החוג לספרות עברית באוניברסיטת בר-אילן. מלמדת ספרות וכתיבה יוצרת במכללת הרצוג ובמעגלים שונים. ממקימי ומובילי בית המדרש “זוהר חי”. אוהבת וכותבת שירה, כלת פרס ראש הממשלה (2012), ספריה: “גלות הלויתן” (2005), “תהלים ליום רעש” (2010) ו”שמש שקהלת לא ידע” (2014) ראו אור ב’ריתמוס’, הוצאת הקיבוץ המאוחד. עורכת את “עתר” – כתב עת לספרות ואמנות. נשואה לאבישר ואמא לחמישה, מתגוררת בתקוע.

ד”ר אליעזר חדד

הוא מרצה לתנ”ך ומחשבת ישראל במכללת הרצוג וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה בתוכנית ‘דת ומדינה’. בעבר שימש כר”מ בישיבת הקיבוץ הדתי. עבודת הדוקטורט שלו בנושא “היחס בין הטבע לתורה בכתבי הרמב”ם”, נכתבה באוניברסיטה העברית בהדרכת פרופ’ זאב הרוי (יצאה כספר בהוצאת מאגנס). מחקריו עוסקים במחשבת הרמב”ם, בהגותו של הרמן כהן ובפרשנות המקרא. במכון הישראלי לדמוקרטיה פרסם ספר על ההיבטים ההלכתיים בנוגע למעמדם של מיעוטים במדינה יהודית וספר על מעמדן של נשים בבתי הדין הרבניים.

ד”ר שמואל ויגודה

פעיל בתחום של חינוך יהודי בגולה (ר”ם וחבר צוות הקמה בישיבת ‘עץ חיים’ בפריס; מנהל במשך חמש שנים של בית הספר “היברו-אקדמי” במונטריאול, קנדה). הצטרף ב 1992 כחוקר בכיר במכון מנדל. בתקופה זו שקד בין השאר על הקמת תוכניות להכשרת כוח אדם בכיר עבור הקהילה החינוכית החרדית בצפון אמריקה במסגרת ארגון “תורה ומסורה”. בשנת 1995 התבקש על ידי הרב א. ליכטנשטיין לעמוד בראש “מכללת יעקב הרצוג” ליד ישיבת הר-עציון באלון-שבות וניהל את המכללה עד שנת 2006. בתקופה זו יזם בין השאר את הקמת “בית המדרש הגבוה לנשים” במגדל עוז ואת תוכנית ההכשרה להוראה בבית מדרש זה. בנוסף, בין השנים  2003- 2013 היה עמית מחקר במכון ון-ליר בירושלים ומנהל אקדמי של התוכניות ‘דעת חברה ורוח’ ו ‘אפיקי דעת’ במכון. בשנת 2006 פרש מראשות המכללה ומאז משמש בה כראש החוג למחשבת ישראל. בעל תואר דוקטור (בציון מעולה) במחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים. לימד במשך מספר שנים בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית, ובשנים האחרונות מורה בתכנית ‘שלוחי ציבור’ לשילוב סטודנטים חרדיים באוניברסיטה העברית. ערך מספר ספרים ופרסם מאמרים רבים בפילוסופיה ובהגות יהודית בת זמננו ושוקד על ספרו הראשון על הפילוסופיה היהודית של עמנואל לוינס.

פרופ’ רון מרגולין (חיפה 1957)

חוקר הגות יהודית מודרנית וחסידות בחוג לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל אביב, לשעבר ראש תכנית המ.א. במדעי הדתות באוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר בכיר במכון שלום הרטמן בירושלים. פרופ’ מרגולין הוא ראש תכנית “אופקים” להכשרת סטודנטים מצטיינים באוניברסיטת תל אביב להוראת יהדות כתרבות בבתי הספר התיכוניים. בין ספריו “מקדש אדם: ההפנמה הדתית ועיצוב חיי הדת הפנימיים בראשית החסידות (תשס”ה); “הדת הפנימית: פנומנולוגיה של חיי הדת הפנימיים והשתקפותם במקורות היהדות” (תשע”ב).

יעקב עזריאל

נולד בניו-יורק ועלה לארץ לאחר קבלת תואר ראשון בספרות אנגלית מברוקלין קולג (בהצטיינות)  בגיל 21. בארץ הוא למד בישיבת מרכז הרב במשך שנתיים ומאוחר יותר קיבל תואר שני ביהדות, ב2004 הוא קיבל תואר דוקטור ( הנושא היה סיפורי רבי נחמן מברסלב). כעת הוא מרצה במכללת הרצוג, ובעבר הוא לימד באוניברסיטת בר-אילן ובאוניברסיטה העברית, וכן בישיבות תיכוניות. יעקב נשוי ויש לו שבעה ילדים .הוא פירסם ארבעה ספרי שירה באנגלית ,באורך מלא, כאשר כל אחד עוסק באחד מחמשת חומשי התורה.  בנוסף לכך הוא פורסמו מעל מאתיים וחמישים שירים שלו בירחונים וביטאונים שונים בארה”ב, באנגליה ובישראל.  שיריו זכו בשמונה עשר פרסים בתחרויות שירה בינלאומיות.  ולבסוף יעקב זכה פעמיים במילגות של “קרן הזיכרון לתרבות יהודית” בזכות שירתו